Zakaj je friteza na vroči zrak boljša izbira od običajne friteze?


V želji, da bi čim hitreje pripravili družinski obrok, velikokrat sežemo po jedeh, ki pred-pripravljene čakajo v zamrzovalniku: dunajski zrezki, cordon bleu, pommes frites, spomladanski zavitki,… Skleda bogate mešane solate se kot opravičilo znajde ob preobloženem krožniku ocvrtih dobrot. S postreženim obrokom obkljukamo njegove prednosti, med katerimi najraje izpostavimo hitrost priprave in site ter zadovoljne člane družine. Kaj pa slabosti? Se jih zavedamo?

Zdrava prehrana ne izključuje uživanja maščob, saj so nenasičene maščobe nujno potreben element za gradnjo naših celic, vendar raziskave dokazujejo, da s prekomernim uživanjem ocvrte hrane tvegamo prezgodnjo smrt.

Friteza na vroči zrak je enkratna rešitev za ljubitelje ocvrtih jedi. Z njeno pomočjo ocvremo hrano s pomočjo vročega zraka, družinskim članom pa postrežemo okusen in neprimerno bolj zdrav obrok.

Hrana, utopljena v olju, je preteklost

Olje je kalorično živilo. V eni majhni žlički olja je 130 kalorij in 13 gramov maščob. Te maščobe lahko nadomestimo z zdravimi maščobami iz drugih polnovrednih živil kot so avokado, oreščki, semena,…, zato je popolnoma nepotrebno utapljati kakovostna hranila v prekomernih količinah olja, da jih na ta način preobrazimo v ocvrt obrok.

Sodobni tehnološki razvoj je naredil korak v zdravo smer tudi na področju cvrenja hrane. Friteza na vroči zrak je postala pripomoček, ki je nadomestil pečico in s tem nuja vsake moderne kuharice. Hrano ocvre s pomočjo konvekcijske toplote: znotraj jo ohrani sočno in mehko, zunaj pa dobro zapečeno in hrustljavo. Pri pripravi se porabi minimalna količina olja. Delo je opravljeno v neprimerno krajšem času in z manj nereda kot pri običajnem cvrenju ali pečenju v pečici.

friteza na vroči zrak

Kako deluje friteza na vroči zrak?

Obstajajo različni modeli friteze na vroči zrak. Nekatere imajo košare, druge rešetke ali keramične plošče z luknjami, ki omogočajo kroženje vročega zraka temperature 200oC. Razlikujejo se tudi po številu kuhalnih komor, ki omogočajo pripravo različnih vrst jedi.
Pri pripravi morajo biti posamezni kosi jedi primerno razmaknjeni eden od drugega, da je omogočeno pravilno kroženje zraka. V kolikor je hrana stlačena v posodi, rezultati ne bodo zadovoljivi in pripravljena jed bo razmočena ali neenakomerno kuhana.

Friteza na vroči zrak je odličen pripomoček za pripravo vseh vrst jedi – od klasičnih mesnih jedi do neobičajnih sladic:

  • cvremo lahko zelenjavo: korenje, cvetača, krompir, sladek krompir, brstični ohrovt, zelenjavni polpeti,…
  • sušimo lahko sadje in naredimo izvrstne jabolčne krhlje ali hrustljav jabolčni čips
  • piščančje prsi, losos, pleskavice, čevapčiči, kotleti, mesne kroglice,…
  • krofi, piškoti, čokoladni sufle, mini pica, sirne palčke,…

Ima pa friteza na vroči zrak tudi manjšo slabost, ki se bo pokazala, v kolikor boste pripravljali obrok za večje število oseb. V tem primeru bo priprava jedi počasnejša, saj je friteza na vroči zrak omejena s prostorom in se lahko v njej naenkrat pripravi manjša količina hrane.

Ali je hrana, ki jo pripravimo v fritezi na vroči zrak, zdrava?

Raziskave o koristi kuhanja s fritezo na vroči zrak dajejo mešane rezultate. Dokazano je, da se pri cvrenju na zraku zmanjšajo količine škodljivih kemikalij, ki nastanejo pri pripravi jedi pri visokih temperaturah. Krompir ocvrt na zraku izloči 90% manj kemikalije, ki povzroča raka, kot krompir ocvrt v olju. Na drugi strani pa kuhanje rib in mesa na vročem zraku poveča škodljivo termooksidacijo holesterola. Kemično reakcijo lahko ublažimo z dodatkom svežih zelišč (npr. peteršilj in drobnjak), ki so bogata z antioksidanti.

Friteza na vroči zrak ne pripravi sama po sebi zdrave hrane. Predelana živila ne bodo postala zdrav obrok, če jih bomo pripravili na ta način, vendar bodo pripravljena z manj maščobe in bodo manj kalorična. Kvaliteta obroka pa je odvisna tudi od jedi, ki jo pripravimo. Friteza na vroči zrak omogoča nadzor nad uporabo olj in s tem na izločanje nezdravih transmaščob. Hrani, ki jo pripravljamo z njo dodajmo olivno ali avokadovo olje ter s tem poskrbimo, da bomo z obrokom zaužili dobre maščobe.

Tako kot pri vsaki drugi stvari je tudi pri cvrenju na vroči zrak priporočljiva zmernost.
Ocvrte jedi naj ne bodo na jedilniku vsak dan.

Recent Posts